Веско Стамболов с интеграл на късните клавирни опуси на Владигеров

facebook thumb

Премиерно за Варна признатият български пианист ще изпълни на 20 юли в Градската художествена галерия наскоро издадени опуси на патриарха на българската музика. Миниатюрите „Шумен“, които ще съпроводят проекта „Късният Владигеров“, са подготвен специално за Музикалното „Варненско лято“

В чест на 120 години от рождението на големия български композитор Панчо Владигеров Международният музикален фестивал „Варненско лято“ дава възможност на морската публика да чуе един впечатляващ клавирен проект. „Късният Владигеров“ ще прозвучи в изпълнение на пианиста Веско Стамболов на 20 юли в Градската художествена галерия от 19 ч. С този концерт фестивалът продължава и линията да връща на родна сцена наши успешни музиканти и да почита великите в българската музика, какъвто е Владигеров - един от  създателите на първия български фестивал.

„Не бях свирил досега Миниатюрите "Шумен", оп. 29, а според мен те са сред най-доброто от Владигеров, разучих ги специално за този концерт на фестивала – споделя Веско Стамболов. - Те са и най-близки като дължина и настроения до пиесите на късния Владигеров, които ще прозвучат след това. Тези миниатюри са и основата, върху която композиторът е стъпил, когато е писал последните си опуси.“ В програмата на концерта ще прозвучат още Три кратки пиеси за пиано, оп. 64 (1972), Четири пиеси за пиано, оп. 65 (1973), Пет силуета за пиано, оп. 66 (1974), Пет поетични картини за пиано, оп. 68 (1976), Четири фрески за пиано, оп. 69 (1977) и Три багатели за пиано, оп. 70 (1978). Те са издадени едва през 2006 г. от издателство Edition Elm. Пианист с усет и трайни интереси към предизвикателни музикални проекти, Веско Стамболов вече има адмирациите на критика и публика за „Късният Владигеров“, сега и варненската публика ще има възможност да чуе проекта.

Ето и думите на самия Владигеров за опусите му 64, 65 и 66: “В последно време написах три опуса за пиано - пиеси, които са нещо съвсем различно в моето творчество. В тях съм търсил нови пътища, нови изказвания, обаче аз винаги се придържам твърдо към моя стил и мироглед.” Патриархът на българската класическа музика посвещава последните седем години от живота си (1972 - 1978) изцяло на любимия си инструмент, създавайки всяка година по един цикъл от пиеси за пиано - опусите от 64 до 70 ( с изключение на опус 67 - Четири песни за сопран и пиано по текстове на Лилиев).

„По-смели в хармоничния си език и по-богати на цветове са тези миниатюри, но и по-интимни в израза – казва за пиесите Веско Стамболов. - Израз по-често на тъга, но също и на опиянение от живота, на любов към неимоверното богатство на българските народни песни и танцови ритми. Това са пиеси-настроения; пиеси-състояния; пиеси-пейзажи; пиеси-спомени; пиеси в духа на народните песни - игриви или печални, мерени или безмензурни; танци в най-разнообразни неравноделни ритми; два виртуозни етюда; импресионистични картини; пиеса, пропита от изискан еротизъм; ретро пиеса “в общ тон” - спомен за безметежните предвоенни години в Берлин; пиеса в напрегнат късно-романтичен стил; пиеси, изпълнени с пословичния хумор на Владигеров - галантен или пиперлив. В тези кратки творби, родени в тишина,  Владигеров е по-обърнат навътре към себе си и се взира в миналото. Клавирният език е по-изчистен, прозрачен и рафиниран, а музикалните идеи се излагат и развиват с изключителна лаконичност.“

Веско Стамболов е роден във Варна, където завършва НУИ „Добри Христов“ и продължава в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ в София. Доказал е своя талант с многобройни Бахови рецитали в „Музикферайн” – Виена; в новата концертна зала MuTh във Виена; в Барселона (седем рецитала); на фестивалите „Изкуството на Барока“, „Аполония“, „Варненско лято”, в Истанбул, Нюрнберг и др. Реализира първото в България интегрално изпълнение на  8-те концерта на Бах за соло клавир и оркестър, както и на концертите за 2, 3 и 4 клавира и оркестър. Германската звукозаписна компания “Metarecords” издава два компактдиска на Стамболов с интеграл на соловите клавирни концерти на Бах със струнен квартет. Репертоарът му включва над 40 концерта за пиано и оркестър, между тях двата на Шопен, и още на Шуман, Григ, Чайковски, Рахманинов, Прокофиев. Носител е на награди от наши и международни конкурси  - “А. Русел” (Grand prix и Специалната награда на Шопеновия комитет - Париж), “Рахманинов” (първа), “Виенска класика” (първа), “Св. Обретенов” (първа), “М. Каналс” - Барселона (пета награда и медал) и др. Записва двоен диск с творби на Рахманинов за две пиана заедно с Весела Маринова за “Nimbus records” – Великобритания. Носител е на “Кристална лира” за 2004. От 2012 г. пианистът живее в Барселона, където е професор по камерна музика и пиано в Консерватория „Лисеу“.

Повече за концерта на 20 юли открийте тук: https://web.facebook.com/events/2070498479923180/

Билети: https://fccvarna.bg/event/imf-varna-summer-2019-vesko-stambolov-piano

Пълната програма на ММФ „Варненско лято“ 2019 можете да видите в сайта на фестивала:

www.varnasummerfest.org

Цените на билетите за концертите са от 5 и от 20 лв. със специална цена за учащи се и пенсионери - 2 лв.

Билети за събитията от програмата на ММФ „Варненско лято“ 2019: за концертите - на касите на ФКЦ и онлайн на за „Опера в Летния театър“ - на касите на Летен театър, Опера Варна и онлайн. Продажба на билети в деня на събитията - на място преди събитието.

ММФ „Варненско лято“ е първият български фестивал, основан е през 1926 г. Член е на Европейската асоциация на фестивалите, носител на лейбъла на ЕФФЕ („Европа за фестивалите, фестивалите за Европа“) за 2019-2020 и лауреат на ЕФФЕ за наградите на ЕФФЕ 2019-2020. 

ММФ „Варненско лято“ 2019 се организира от Община Варна в партньорство с Министерството на културата и НУИ „Добри Христов“ и със съдействието на Градската художествена галерия - Варна, Регионалния исторически музей - Варна, зала Аула на Икономически университет - Варна  и Фестивалния и конгресен център. Фестивалът се реализира с подкрепата на Италианския културен институт и Посолството на Италия, Посолството на Испания и Институт Сервантес, Полския  културен институт, Посолството на Австрия, Посолството на САЩ , Посолството на Холандия. Фестивала подкрепят „Солвей Соди“, „Кока-Кола България“, „А1“, „Фрапорт“, Пежо - Франс Ауто,  KLM, AGBU, Grand Mall, клуб „Ментол“, пиво „Гларус“, винарна и хотелски комплекс „Шато де Берже“, хотелите „Капитол“, „Черно море“, „Модус“  и “Плаза”, Делта Планет Мол. Медийни партньори на фестивала са БНТ, РТВЦ Варна, БНР, Радио Варна, ТВ1, Площад Славейков, БГ радио, Moreto.net, NovaVarna.net и Ти си Варна.


Последни новини

Фестивалите във фокуса на конференцията на Българската фестивална асоциация

Фестивалите във фокуса на конференцията на Българската фестивална асоциация “Фестивалите създават общност и усещане за принадлежност”   Н...

Прочети още

Десет концерта, изложби и премиера на книга са в програмата на Пролетен салон на изкуствата 2025 във Варна

Десет концерта, изложби и премиера на книга са в програмата на Пролетен салон на изкуствата 2025 във Варна Откриването на фестивала е в понеделник, 17 март, от 18:00 ч. с ...

Прочети още

Варна стана част от европейската мрежа Cities After Dark по програма URBACT

Варна стана част от европейската мрежа Cities After Dark по програма URBACT Варна се присъедини към международния проект *Cities After Dark*, част от програмата URBACT на ...

Прочети още

Варна посреща 2025 година със звездите EAST17 и българските изпълнители Орлин Павлов, Дийп Зоун и Тома Здравков

Община Варна организира традиционния празничен концерт „Заедно в новогодишната нощ", който ще се проведе на централния площад „Независимост“. Безплатната...

Прочети още

Партньори и приятели